Wychowanie psa

Potrzeby psa generuje wiele czynników m.in. to, w jakim przebywał środowisku, jakiej jest rasy i w jakim jest stanie zdrowia. Do najważniejszych potrzeb, które należy bezwzględnie spełnić należy: zapewnienie mu domu, opieki, poczucia bezpieczeństwa, pożywienia oraz koniecznych do jego rozwoju warunków, w tym umożliwienie mu koniecznej dla zachowania zdrowia aktywności fizycznej.

Wychowanie psa, podobnie jak wychowanie człowieka, musi cechować się przede wszystkim zasadą konsekwencji, sprawiedliwości, stałości, rutyny i miłości. Pies jest istotą żywą, wrażliwą na ból, potrafi czuć zarówno radość, jak i cierpienie, dlatego w wychowaniu swojego pupila musimy kierować się zasadą empatii. Pies, aby właściwie się rozwijał musi znać swoje miejsce w hierarchii rodzinnej oraz to, kim jest jej przywódca. Zdaniem wielu specjalistów niedopuszczalnym jest, aby to pies miał poczucie, że rządzi stadem – powinien zajmować w niej najniższą, za ludźmi pozycję. Jedną z najważniejszych czynności, jakie wykonuje pies w ciągu doby jest posiłek, zabawa i spacer – do każdej z tych czynności ma prawo. Najważniejszą zasadą jest jednak sposób oddziaływania na psa, gdzie niedopuszczalnym jest stosowanie przemocy, ponieważ zastraszony złym wychowaniem pies staje się niebezpieczny. Proces wychowania powinien rozpocząć się od początku współegzystowania w nowej rodzinie.

Zwolennicy teorii dominacji i przewodnictwa wychodzą z założenia, że pies jest zwierzęciem stadnym, co za tym idzie tworzy swoje stado przebywając także z ludźmi. Psy posiadają pierwotne instynkty, które dziedziczą po swoich przodkach – to z kolei prowokuje je do zachowań świadczących o ich autonomii. Ponadto, co należy uznać – pies porozumiewa się specyficznym dla jego gatunku językiem porozumiewania się z innymi. Nie zna języka człowieka, ale wyczuwają jego nastrój, humor i intencje. Psy według tej teorii prezentuje zawsze jedną z dwóch postaw. Są albo ulegle posłuszne, bądź przeciwnie ich postawa wyraża się dominacją i dążeniami przywódczymi. Przeciwnicy tej teorii, behawioryści uważają zaś, że takie myślenie jest błędem i bierze się z fałszywej analizy zachowania dzikich psów i wilków. Twierdzą, że wiara w dominację i stado jest jedynie uproszczeniem. Świat psa jest właśnie prosty i nieskomplikowany, dopóki człowiek tego nie zacznie zmieniać swoim tokiem myślenia. Behawioryści zauważają, że pojęcie dominacja jest tożsame z agresją, dlatego sprzeciwiają się, by w ten sposób patrzeć na zachowanie psa.

W komunikacji z psem należy uznać, że należymy do dwóch różnych gatunków. Nie wolno zatem wymagać od psów ludzkich zachowań i postaw, których nie rozumie. Pies myśli bowiem inaczej, niż człowiek, bo należy do innego gatunku i nic tego nie jest w stanie zmienić. Możemy jednakże nauczyć psy w toku ich wychowania, by żyły w ludzkim świecie i dostosowały się do norm, które w nim panują. Wychowanie psa nie jest łatwe i właściciel powinien poświęcić samemu psu, ale i zdobyć odpowiednią wiedzę jak z nim postępować. Zapoznać się z możliwymi technikami, metodami i sposobami oddziaływań, co da właściwy wgląd w zagadnienia, które z kolei umożliwią prawidłowe działania wobec zwierzęcia i warunkują sukces.

Wychowanie psa nie jest łatwym zadaniem, dlatego jeśli przyszły właściciel nie czuje się pewien w tej roli musi przemyśleć czy zapewni psu jego potrzeby. 

Dodaj komentarz