Chihuahua pielęgnacja

chihuahua pielęgnacja psa, piesek kąpany w wanniePieski chihuahua są stworzeniami o bardzo niewielkich gabarytach. Są psy, które mają krótką sierść, ale są i takie, które mają o wiele więcej włosów.  Pielęgnacja pierwszych jest nieco prostsza, jeżeli mowa o sierści. W przypadku tych chihuahua pielęgnacja sierści wymaga nieco większego nakładu sił. Pieski chihuahua, których sierść jest krótka,przylega ona na całym ciele, u piesków, które mają podszycie, sierść jest nieco dłuższa. Na podbrzuszu i w okolicach gardła, włosów jest zazwyczaj nieco mniej. podobnie krótsza sierść występuje na pysku i uszach, dłuższy na szyi i ogonie. U psów z dłuższą sierścią tworzą się pióra w pewnych miejscach, m.in. na szyi, na uszach, na ogonie, w tylnych partiach przednich kończyn tak przednich, jak i tylnych. Tak, jak nie są tolerowane psy zupełnie bezwłose, tak samo zbyt obfite owłosienie nie jest dobrze widziane w przypadku tej rasy. Bez względu na długość sierści winna ona być jedwabista, miękka, delikatna i nieco błyszcząca, szczególnie u psów z krótką sierścią.

W przypadku chihuahua pielęgnacja ich sierści zależy w największym stopniu od upodobań samego właściciela. Zważywszy na to, że w zakresie częstotliwości dbania o sierść i skórę chihuahua, jej pielęgnacji istnieją zasadnicze rozbieżności od 2 do 7 razy w tygodniu, należy wybrać opcję dla siebie i swojego pieska najwłaściwszą. Trzeba wziąć pod uwagę, że chihuahua to maleńki piesek, którego pielęgnacja sierści zajmuje bardzo niewiele czasu. Z tego też powodu to najwięcej od zaangażowania właściciela i relacji panujących między nim a chihuahua zależy częstotliwość i jakość pielęgnacji.

Bardzo ważnym elementem w przypadku pielęgnacji chihuahua jest przyzwyczajenie pieska do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Są to zwierzaki dość uparte i zadziorne, które wybierają, jako swojego przyjaciela zazwyczaj jedną osobę z rodziny, której bezgranicznie ufają i kochają ją całą psią miłością. Osoba ta musi od najmłodszych lat, a nawet miesięcy życia swego pupila, pieska chihuahua przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych. Musi mieć on poczucie, że czesanie, sprawdzanie uszu, czy zakrapianie oczu to czynności zwykłe, które mieszczą się w zakresie czynności pielęgnacyjnych chihuahua. Są pieskami nerwowymi i lepiej, żeby wszelkie czynności pielęgnacyjne traktowały, jako coś zwykłego, naturalnego.

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne chihuahua traktowane mogą być, jako formy pieszczot, wyrazu oddania i miłości w stosunku do zwierzaka. Ze względu na swe gabaryty  chihuahua, pielęgnacja odbywa się zazwyczaj na kolanach pana, czasem na jakimś stabilnym podłożu, choć kolana są miejscem, które piesek lubi zdecydowanie bardziej.

W przypadku chihuahua, pielęgnację najlepiej rozpocząć od delikatnego masażu, który pozwoli psu się zrelaksować, a jednocześnie umożliwi opiekunowi dokładne obejrzenie skóry psa. Kontrola stanu ciała psa, sprawdzenie, czy nie ma zadrapań, rozmaitych infekcji, czy np. kleszczy pozwala zapobiegać potencjalnym powikłaniom. Oprócz sierści psa, która musi być regularnie odświeżana (za pomocą wyczesywania, a jednocześnie usuwania martwych włosów)  bardzo ważne jest kontrolowanie stanu uszu chihuahua. Pielęgnacja tej części ciała jest bardzo istotna dla zdrowia. Odpowiednio zadbane, zdrowe uszy powinny być różowe w środku i mieć jasne brzegi. Stosunkowo łatwo wyczuć uszy chore, o czym najlepiej świadczy wydobywający się z nich przykry zapach.

U psów z rasy chihuahua, pielęgnacja zębów należy do bardzo ważnych kwestii. Zwierzęta te mają bowiem skłonność do tworzenia się na ich zębach kamienia nazębnego. Wystarczy jednak zastosowanie odpowiednich zabiegów i problem z zębami znika, choć regularne wizyty u weterynarza są konieczne.

U psów chihuahua pielęgnacja pazurków jest kwestią równie istotną, jak dbanie o oczy przedstawicieli tej rasy. Pazurki warto podcinać raz w miesiącu, a dbać o oczy pieska na co dzień.

 

 

Dodaj komentarz